Obrana USC se při vítězství nad UCLA dala (podruhé) dohromady

Tyto švy byly během sobotního divokého vítězství 43:38 nad UCLA opět napnuty na maximum. Obrana Trojanů povolila 549 yardů, což je její sezónní maximum. Znovu je potrápil quarterback UCLA Dorian Thompson-Robinson, který hodil 364 yardů a čtyři touchdowny, a přejel je Demetric Felton Jr, který naběhal 90 yardů a přidal dva touchdowny vzduchem.

Chyběly útoky. Dělaly se chyby. Ale po výkonu v prvním poločase, na který obrana zapomněla, vdechla USC v druhém poločase řada hvězdných zákroků a herních situací život, který potřebovala, aby v sobotu proklouzla přes UCLA pouhých 16 sekund před koncem.

„Na konci dne se vám musí něco podařit,“ řekla Talanoa Hufanga z obrany USC. „Jako obrana jsme se semkli.“

Hufanga opět stál v čele tohoto úsilí. Skončil se 17 zákroky, z nichž dva byly ztrátové, a vynutil si ztrátu míče při nepovedeném puntu. Ale byl to právě jeho zákrok 10 minut před koncem zápasu, který otočil vývoj utkání ve prospěch Trojanů, kteří ještě před několika minutami prohrávali o dvě branky. O šest her později po jeho pickeru se USC dostalo vůbec poprvé v zápase do vedení 36:35.

„Nemůžu Talanoovi dostatečně poděkovat,“ řekl trenér USC Clay Helton. „Prostě obrovský momentum play.“

Celý rozporuplný první poločas se USC snažilo chopit jakéhokoli náznaku tohoto momentu. Kdykoli se zdálo, že jeho útok najde rytmus, obrana si ho nechala uniknout – často doslova.

Žádný obránce Trojanů nebyl vůči těmto chybám imunní. Bezpečák Isaiah Pola-Mao byl po celou sezónu jedním z nejkonzistentnějších obránců Trojanů. Pak v polovině druhé čtvrtiny Felton zachytil přihrávku švihem do roviny a před sebou měl jen Pola-Mao. Juniorský obránce však selhal při zpracování a Felton si došel do koncové zóny pro 21 yardový touchdown.

Amon-ra St. Brown chytá vítězný touchdown, zatímco ho brání Rayshad Williams z UCLA 12. prosince 2020.

Sport

Velká závěrečná čtvrtina zajistila USC vzrušující výhru nad soupeřem z UCLA

Prosinec. 12. 12. 2020

“ tak trochu nám šlapal na paty,“ řekl Helton.

Jen o pár minut později Felton chytil přihrávku s kolečkem po postranní čáře, kde už čekal rohový obránce USC Isaac Taylor-Stuart. Felton mu však proklouzl mezi rukama a obloučkem do koncové zóny poslal UCLA do vedení 21:10 pouhých 20 sekund před koncem poločasu.

„Tento zápas se na začátku nevyvíjel naším směrem. Některé rány jsme si způsobili sami,“ řekl Helton.

Přesto zůstal obranný koordinátor Todd Orlando v poločase klidný. Jsme v pozici, řekl jim. Prostě hrajte.“

„Přišli jsme a řekli si, že jim prostě sebereme nejlepší střelu,“ řekl Helton. „Nehrajeme teď zrovna skvělý míč. Pojďme přehodit výhybku. Pojďme hrát náš styl fotbalu a bojujme celých 30 minut.“

Nejdůležitější momenty z vítězství USC nad UCLA v Rose Bowl v sobotu večer 43:38.

V této půlhodině se zdálo, že obrana, která je zoufale potřebovala, má na kontě celou sezonu.

Poté, co linebacker Kana’i Mauga chyboval v dalším souboji a nechal běžícího beka UCLA Brittaina Browna volně běžet pro touchdown ve třetí čtvrtině, USC pochodovalo po hřišti a skórovalo díky hlubokému míči Tylera Vaughnse. Od té chvíle se zdálo, že obrana Trojanů konečně našla svou šťávu.

V dalším útoku USC vytlačilo Bruins ze hřiště. Její punter měl však jiné plány a držel míč tak dlouho, až byl nucen před Hufangou utéct. USC odpovědělo touchdownem Amon-ra St. Browna.

Čtvrtá a jedna při hned následujícím útoku UCLA také rychle ztroskotala díky linebackerovi Drakeu Jacksonovi, který se prodral skrz linii a shodil Feltona za ztrátu tří míčů. Když se UCLA potýkala s další čtvrtou a první šancí a do konce zbývalo něco málo přes čtyři minuty, šla do toho znovu bez úspěchu, protože Hufanga a linebacker Hunter Echols společně zastavili.

UCLA měla ještě dvě šance, ale pokaždé obrana USC obstála. Bruins se dostali až na hranici 25 yardů, ale museli se spokojit s gólem z pole a ujali se těsného vedení 38:36, které vydrželo jen 36 sekund.

Hráči USC zabránili obránci UCLA Gregu Dulcichovi (85) chytit zoufalou přihrávku v závěru utkání.

Obránci USC zabránili obránci UCLA Gregu Dulcichovi (85) chytit zoufalou přihrávku v závěru utkání.
(Sean M. Haffey / Getty Images)

S poslední šancí se Thompson-Robinson pustil do koncové zóny, když vypršel čas a ztichlý Rose Bowl bez fanoušků zatajil dech.

Ale obrana USC zoufalou bombu odrazila a vtiskla tak poslední pečeť ohromujícímu výkonu, který jí málem unikl.